Google VR Cardboard

webrazzi_vr_cardboard_770_s2Virtual Reality(sanal gerçeklik) son dönemde çok konuşulur oldu. Sebebi ise bence teknoloji olarak son kullanıcının erişebileceği düzeye gelmesidir. Hem teknoloji olarak hem de maddi olarak.

Peki nedir bu sanal gerçeklik derseniz; fiziksel olarak tecrübe edemeyeceğimiz şeyleri sanal olarak bize yaşatmaya odaklanmış bir konu. Düşünün arabayı servise götürüyorsunuz servis danışmanı araca baktığında kaputun altında hangi parçalar olduğunu hatta hangi parçanın arızalı olduğunu görüyor ve size durumu anlatıyor. Bunu fiziksel olarak yaşamak imkansız. Ya da marsı çok merak ediyorsunuz, uzaya giden astronotları vb. ama bunu ömrünüzde tecrübe etmeniz büyük ihtimalle imkansız. İşte tam da bu gibi konularda sanal gerçeklik bize bu tecrübeleri sanal da olsa yaşatıyor. Gözünüze bir gözlük takıyorsunuz ve marsın dağlarında,tepelerinde geziyorsunuz 🙂 Ne hoş değil mi?

Bunu yıllarca araştırdılar konuştular ve artık teknoloji bunu yaşamamıza imkan sağladı. Google bir karton , 2 lens ve bir mıknatıstan oluşan bir tasarım yaptı ve adına da VR Cardboard dedi.  Düşününce teknoloji diyoruz, yıllardır uğraşıldı diyoruz teknoloji bunun neresinde bir karton ve 2 lens ile bu nasıl oluyor diyebilirsiniz. Bu, işin birinci parçası. Diğer parçası ise gyro(jiroskop) sensörü olan akıllı telefonunuzun olması. Böyle bir telefona sahipseniz android için youtube size vr videoları oynatabiliyor. Artık VR Cardboard’ın önüne cihazınızı koyup pariste eyfel kulesinin dibinde dolaşabilirsiniz 🙂

VR Cardboard’ı internette araştırarak kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer yapılmışını alayım derseniz birçok yerde 20-30 TL ye satılıyor.

Bende internetten vr cardboard alarak bunu denedim. Kendi telefonum Samsung Galaxy S3. S3’ün NFC adaptörü şarj soketinin yanında olduğu için deneyemedim. Ama iphone 5s cihazda çalıtırabildik. Store’dan Google’ın Cardboard uygulamasını indirip deneyime başladık. Bunun yanında birkaç farklı uygulamayı da deneme fırsatım oldu. Fakat görünüyor ki VR’a uygun pek uygulama yok. Yine de bu tecrübeyi yaşamak, VR’ın ne olduğunu anlamak için denenebilir. Cardboard için beklentiniz çok yüksek olmasın derim 🙂 Ama youtube’daki vr videoları izlemek güzel oluyor.

Google VR’ı herkesin kolayca tecrübe edebileceği noktaya getirdi. Google’ın yanında birçok firma bu VR gözlükleri üretmeye başladı, hatta facebook bile bu işe girdi. Sony gibi oyun konsolu üreticileri de tabiki oyun sektörü için bunun kullanmak için uğraşıyorlar. Oyunseverler VR gözlükleri kesinlikle çok sevecek 🙂 Nindento firmasının başlattığı fiziksel olarak oyun oynama akımı artık bu gözlüklerle çok daha muhteşem tecrübeler sunan bir hale geliyor. Savaş oyununu monitörden değilde atlayıp zıplayarak oynadığınızı düşünün hatta arkadaşlarınızla bir araya gelip farklı karakterlere sahip bir takım oluşturarak düşmana karşı savaşıyorsunuz harika olur bence 🙂