Kişisel Tarih

Bilinen dünya yaşına oranla kendi ömrümüzü kıyasladığımızda ne kadar küçük olduğunu görüyorum. Çölde bir kum tanesi ya da daha da küçük. Bundan dolayı kısacık ömür deniyor olmalı.

Küçükken filmlerde gizli yerlerden bir defter çıkar ve birisinin günlüğü olduğu anlaşılır ve merakla geçmişte yaşanan mutluluklar, hüzünler, hayatlar vb. anlatılırdı. Hep hoşuma gitmiştir 🙂 Hatta bir dönem benim de günlük tutmuşluğum var. Uzun zamandır bakmadım, hatırlamışken bulabilirsem bir göz atayım 😉 Kaç kişi bu gayreti gösterip bir günlük tutmuştur ya da bu tutulan günlükler kaç kişinin hayatında etkiler yaratmıştır, ne kadar etkisi olmuştur acaba diye merak etmiyor değilim. Bu kişisel tarihimiz oluyor bakınca.

Bu kısacık ömürde unuttuğumuz o kadar anı var ki bence geri dönüp bir bakın, belki hatırlarsınız 🙂 Bir döneme odaklanmayınca hatırlamak o kadar zor ki, hatırlamak için birilerine ihtiyaç duyabilirsiniz. O kadar zor. Unutup geçiyoruz yaşadıklarımızı, belki de unutmalıyız.

Kişisel tarih önceleri günlüklerle olabilirdi ancak, eğer on binleri etkileyen biri değilseniz kimse sizin tarihinizi oturup yazmaz. Dönüp günümüze baktığımda hayatımızda sosyal medya diye bir olgu çıktı. Sosyal medyaya nasıl bakarsak öyle şekilleniyor. Sosyal medya ile ; kendimizi ifade ediyoruz, arkadaş buluyoruz, reklam yapıyoruz, ilişkili olduğumuz kişileri takip ediyoruz, bireysel küçük şirketler olabiliyoruz böyle bir sürü şey yapabiliyoruz. Aslında en temelde kişisel tarihimizi oluşturuyoruz. Farkında olmadan bir geçmiş loglaması yapıyoruz. Kullandığımız sosyal medya uygulamaları da bunu bize ifade etmeye çalışıyor aslında; 2 yıl önce bununla bunu yaptınız, 8 yıl önce bununla arkadaş oldunuz vb. Adını koymasak da bu böyle.

Artık gizli yerlerden çıkan günlük defterleri kısmen de olsa herkesin erişebileceği nitelikte oldu. Bazen görüyoruz ki insanlar doğmamış çocuklarını bile bu ortamlarda var ediyorlar. 🙂 ne kadar garip değil mi doğmadan önceki kişisel tarihiniz bile yazılmaya başlanıyor. Benim küçüklüğüme dair o kadar az fotoğrafım var ki buna üzülüyorum, keşke daha fazla belge bilgi olabilseydi.

Günümüz hayalleri ve prototiplerine bakınca gelecekte bu ortamlar nasıl olur acaba? Giyilebilir teknolojiler hayatımızı nasıl etkileyecek? Gözümüze taktığımız bir lens ile uzakta olan bir arkadaşımızla yanımızda oturuyormuş gibi sohbet edebilecek miyiz, ya da mutsuz olduğumuzda uzaklardaki sevdiğimize sadece hislerimizi ileterek bunu ifade edebilecek miyiz. Belki sosyal medya evrimleşerek karşımıza “online hayat” diye bir yaşam biçimini çıkaracak, hiçbir şeye dokunmadan duygularımızı, tattığımız lezzetleri vb. yaşadığımız hemen herşeyi arkadaşlarımız ile birlikte yaşayabileceğiz.

Bunlar olur mu bilmiyorum ama yakın gelecekte çok daha online olacağımız kesin görünüyor.