>İnternet;Gezintimi,Araştırmalarımı ve Geçmişimi Nasıl Yönetiyorum?

>Lise yıllarımda ansiklopedilerden araştırmalar yaparak dönem ödevimi hazırladığım zamanları anımsıyorum. O günlerden bu günlere çok şey değişti. Artık internet dediğimiz engin bir kütüphane var elimizde. Elimizde diyorum çünkü cep telefonlarımız birer bilgisayar. Dial-up bağlantılardan elimizdeki bilgisayarlar ile nete girmeye kadar geldik. Ve interneti facebook ve farmvilleden ibaret görmeyenler için aşağıdaki araçlar çok verimli olacaktır diye düşünüyorum. Teknoloji üreten ya da ürettiğini sanan insanların dahi 5 yıl önceki bakışaçılarıyla kalmaları şaşırtıcı geliyor. Ama çok şey değişti değişiyor bunun farkına varıp ayak uydurarak verimliliği artırmak olmalıdır asıl amaç.

Nette dolanırken birçok sayfaya giriyorum,aramalar yapıyorum, notlar alıyorum… Bir çok iş yapıyorum aslında nette; bir çok veriye erişiyorum, kimini okuyup geçiyorum, kimine göz atıyorum, bakıyorum güzel bir bilgi hemen saklıyorum sonra okurum diye. Bir çok blog ve siteyi takip ediyorum. Tabi bu kadar bilginin arasında değerli olup kaybolanlarda oluyor, unutulan siteler,bloglar oluyor vb. Eğer bunun gibi sıkıntıları hissediyorsanız bu engin kütüphaneyi kullanmanın kolaylıklarına bakmak gerekli.

Çevremde teknolojiyle içiçe olup bu kolaylıklardan bihaber birçok insan görüyorum. Bu sebepten böyle bir yazı yazma gereği duydum.

1) Google Reader
Nette gezinirken bir bloga rastladınız ve içerik hoşunuza gitti. Ne yapmanız gerekli? tabiki Google Reader gibi bir rss reader kullanmanız. Ben Google Reader’ı tavsiye ediyorum. Çünkü web tabanlı olduğu için istediğiniz yerden erişebilirsiniz ya da farklı bir web tabanlı reader kullanmanız güzel olur. Hoşunuza giden blogları ya da rss kaynağı sunan herhangi bir siteyi buradan takip edebilirsiniz. Eğer 50 adet takip ettiğiniz site varsa bunu tek tek gezmeniz çok zor olur. Bu sebepten reader üzerine rss linkini ekleyerek siteleri takip edebilirsiniz. Abonelikleri kategorilendirebilir böylece daha da kolaylaştırmış olursunuz.

Not: RSS nedir diyenler için; buyurun

2)Evernote
Peki bir konu hakkında araştırma yapıyorsunuz ve farklı farklı sitelerden bilgiler toplamanız gerekiyor. Ya da nette dolanırken beğendiğiniz bir şey gördünüz bu durumda evernote gibi web clipping araçlarını kullanmak işinizi çok kolaylaştıracaktır. Ben firefox web tarayıcısı kullanıyorum. Evernote’un firefox için bir eklentisi var. Bu eklentiyi tarayıcınıza kurduktan sonra sayfada herhangi bir metni seçip sağ tıklayarak “Add to evernote” seçeneğini tıklayarak metni evernote üzerinde saklamış olursunuz. Notlarınızı kategorilendirebilir ve taglayabilirsiniz.

3)GoogleBookmarks
Gün içerisinde farklı bilgisayarlar kullanıyorum. Bu durumda yer imlerimi hangi bilgisayarda tutacağım? Böyle bir durumda Google Bookmarks hizmetinden faydalanıyorum. Firefox’un GBookmarks eklentisini kullanarak yer imlerime istediğim yerden erişebiliyorum. Bunun yanısıra web geçmişimide görebiliyorum. Eklentiyi kurduktan sonra “Yardım” menüsünün yanında “GBookmarks” menüsü belirecektir. Buradan Options’a girip Google Bookmarks kullanıcı bilgilerinizi girerek yer imlerinize istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Yer imlerinizi kategorilendirip istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz.