>Bayram ve Sonrası

>Bu bayramı Konya’da geçirdik civcivimle. Tatilin uzun olması çok iyi oldu, güzel bir kafa dağıttım. Geçen bayram Ordu bu bayram Konya sırayla tabi 🙂 artık böyle oldu. Önceleri sıra felan yoktu. Tatilde hergün farklı bir lezzet tatmak işin en güzel taraflarından. Meşhur etli etmek uzun aralıklarla yeyince özlüyoruz tabi 🙂 ilk defa tattığım ve çok beğendiğim ve ve sabah kahvaltısında soğanla yediğim süper bir yemek ,Anneannemin ellerine sağlık 🙂 Tandır ekmeği üzerinde tereyağlı kuzu eti mmmmmmmm 🙂 Ardından Annemin bamya çorbası off off özlü,bol etli, birçok yerde yedim düğünlerde davetlerde ama Anneminki başka 🙂 onunda ellerine sağlık. Fahriye teyzeminde ellerine sağlık 🙂 pilav üzerinde kuzu eti mmmmm ve diğer güzel lezzetler… Hergünü ayrı lezzetlerle geçti bayramın.

Bu kadar tatilden sonra yoğun tempo iş sürecine yine devam ediyoruz. 3 ayda bir böyle bayram olsa ne güzel olurdu 🙂

Zar zor kısacıkta olsa Halil kardeşimlede oturabildik. Ya aklıma yanayım bir kare yakalayamamışız o andan 🙁 Bir arada mevlana çarşısında tesbihçi ararken pat diye Zeki ve Mevlüte rastladım 🙂 güzel tesadüf oldu ya yoksa görüşemeyecektik. Birazda onlarla sohbet derken… Bayram tatili güzel geçti, bir taraftandan annem babam kardeşlerimden ayrı olmak biraz burukluk kattı.

2 thoughts on “>Bayram ve Sonrası

  1. >Konya'nın yemeklerine diyecek yok bir de insanın sevdikleri yemekleri yapınca yemede yanında yat 🙂 Bir sonraki bayram maceranı merakla bekliyorum ama tandır ekmeği kuzu eti diye anlatıp geçme bir iki de fotoğraf çek 🙂

Comments are closed.